Перейти до вмісту

ТОП-14 місць Шумської громади, які має відвідати кожен (частина друга)

Що ти знаєш про Шумську громаду?

Ця місцевість пишається мальовничою та багатою на дари лісу природою, героїчною історією, визначними місцями та видатними предками, зокрема релігійними та літературними діячами. Тут можна активно відпочивати та відновлювати духовні сили. В цих селах можна відвідати музеї, піднятися в гори та помолитися Богу.

Отже, проєкт «STEZHA» пропонує ТОП-14 місць Шумської громади, які має відвідати кожен її житель і кожен приїжджий турист.

Тож ДРУГА частина ТОП-14 місць.


8. «Данилова гора» село Стіжок

Історія Стіжка – це історія колишнього міста. Стіжок був однією із тих трьох фортець, які у 1241 році не скорилися хану Батию. Трохи північніше від села розташована Данилова гора, на вершині якої знаходилось літописне місто Данилів, а зараз стоїть мурована церква Святої Трійці – пам’ятка архітектури XVI століття. Ця церква відчиняє свої двері для прихожан лише двічі на рік – на Пасху і на Трійцю. І саме на свято Трійці біля підніжжя Данилової гори щороку проходить мистецько-краєзнавчий фестиваль «Братина». Ця подія збирає надзвичайну кількість талантів зі всієї України, серед яких майстри фольклору, ремесел, української пісні, а також літератори, історики та сотні поціновувачів прекрасного та українського.

Локація Google Maps 50.191836, 25.908227


9. Музей під відкритим небом «Антонівецька республіка» (село Антонівці)

Ще через кілька кілометрів в сторону лісів постає перед мандрівником героїчне село Антонівці. У 1942-1944 роках село Антонівці стало центром республіки УПА, куди не ступала нога окупанта. Табір УПА змушений був змінити дислокацію тільки завдяки штурмовій авіації, яка була знята із фронту спеціально для бомбардування цієї місцевості. Після війни у 1950 році жителів села виселили з даної території, головним чином у Запорізьку область. А 21 серпня 1952 року було оприлюднено указ про виключення цього населеного пункту з адміністративного поділу. Зараз Антонівці – це невеличке село, в якому лише кілька жителів, але яке відоме далеко за межі Тернопільщини своїм музеєм під відкритим небом «Антонівецька республіка» на історичному місці розташування Табору Воєнної Округи УПА «Волинь-Південь». Щороку, в день Покрови, коли відзначається чергова річниця УПА, тут збираються тисячі людей в знак пам’яті про дні визвольних змагань та героїчних синів України.

Локація Google Maps 50.240603, 25.935891


10. Мала Іловиця

Ні для кого не секрет, що село знаходиться під оберегом свого святого – Амфілохія Почаївського, канонізованого у 2002 році за те, що вилікував сотні хворих.

В миру його звали Яків Головатюк, спадковий лікар-костоправ. Навчався він у фельдшерській школі, пройшов фронти Першої світової війни. Був ченцем у Почаївській лаврі, на його долю безліч випробувань, але врешті він повернувся до батьківського дому в Малій Іловиці.

Після лікувальних сеансів цілитель обов’язково відправляв своїх пацієнтів до лісового джерела, що точиться зі скелі неподалік.

Локація Google Maps 50.216088, 25.986321


11. Музей Георгій Михайлович Петрук-Попик (село Велика Іловиця)

Іловиця буде також цікавою для поціновувачів української літератури, адже тут народився і творив Георгій Михайлович Петрук-Попик — український поет, прозаїк, публіцист, громадський діяч. У місцевій школі в його честь створено музей, де з любов’ю зібрані особисті речі Георгія Михайловича, а також відтворено кімнату, де творив поет.

Локація Google Maps 50.229123, 25.976005


12. Гора «Уніас»

Гора Уніас – це північно-східна крайня точка Національного природного парку «Кременецькі гори». Древньоруське городище Х-ХІІІ ст. і літописне місто Данилівград. Одне з перших міст, що змогло противитись навалі Золотої Орди. Проте сьогодні це неймовірно красива місцина, яка зачаровує душу і милує око. Тут всі турботи зникають, а думки переповнює особливий вид внутрішньої гармонії.

Локація Google Maps 50.202333, 25.942739


13. Криничний журавель (село Літовище)

Криничний журавель – пристрій для підіймання відер з водою з криниць. Складається він з двох стояків, вкопаних у землю, та рухомо закріпленої між ними довгої жердини (власне саме «журавля»). Зараз такий механізм вже рідкість, а в селі Літовище за ним досі доглядають, чистять та бережуть.

Локація Google Maps 50.190317, 26.037201


14. Літературно-меморіальний музей Уласа Самчука (село Тилявка)

Поціновувачам української літератури обов’язково варто завітати в село Тилявка. Адже саме тут знаходиться Літературно-меморіальний музей Уласа Самчука, розміщений на базі Тилявського навчально-виховного комплексу. Він включає в себе 5 відділів: 4 – експозиційних та 1-науковий.

Локація Google Maps 50.130063, 25.915261


ТОП-14 місць Шумської громади – це багато чи мало?

ТОП-14 місць Шумської громади – це всі чи є ще?

ТОП-14 місць Шумської громади – насправді це лише те, з чого варто почати, відкриваючи для себе цю прекрасну місцевість!